http://novaja.pl/wp-content/uploads/2018/09/sport.jpg

Triatlon
moja pasja

W Londynie stanęłam jak wryta. Pierwszy raz w życiu zobaczyłam maraton uliczny i biegaczy w strojach Batmana, Fred Flintstone i Calineczki przekraczających linię mety. Wszyscy mieli wielkie uśmiechy na twarzy, a na szyi piękne medale. Ze zdumieniem zadawałam sobie pytania
”Czy to jest w ogóle możliwe dla normalnego człowieka?! czy oni naprawdę właśnie przebiegli 42 km?!”
Tego dnia, nie będąc w stanie przebiec 1 km, postanowiłam, że za rok ja też przebiegnę maraton. I prawie tak się stało, bo 1,5 roku później przekroczyłam linię mety maratonu wrocławskiego z czasem poniżej 4h. Przez moment poczułam się, że mogę wszystko. Nabrałam apetytu na więcej i stojąc w Empiku w sekcji sportowej natknęłam się na książkę Chrissie Wellington “Bez ograniczeń”. Po raz kolejny ze zdumieniem chłonęłam każdą stronę tej lektury i trochę z niedowierzaniem sprawdzałam na Wikipedii, czy dystans Ironman (3.8 km pływanie, 180km rower, 42km bieg) naprawdę istnieje. Pomyślałam sobie, że skoro organizm ludzki jest zdolny do takich wyczynów, to mój również będzie zdolny do ukończenia choćby najkrótszego dystansu tej dyscypliny.

Ale nagle mnie olśniło. Przecież ja nie umiem pływać!
Pomysł triathlonu więc odpuściłam.

Po jakimś czasie podzieliłam się jednak swoim niespełnionym marzeniem z przyjacielem.
On: (ze stoickim spokojem) Dlaczego twierdzisz, że nie możesz wystartować?
Ja: Bo nie umiem pływać.
On: Dlaczego więc twierdzisz, że nie możesz?
Ja: (już trochę zdenerwowana)Bo nie umiem pływać!
Po kilku minutach ciszy
On: Dlaczego więc nie nauczysz się pływać?

Od momentu naszej rozmowy ukończyłam już kilka triathlonów.Ale to nie pływanie było moją największą lekcją.
Od tamtej pory zawsze szukam rozwiązań, nie problemów.

Dziś, chciałabym zainspirować Cię do uprawiania sportu, bo wierzę, że sport ma magiczną siłę, która urozmaica nasze życie.

Bieg

Dla jednych najbardziej znienawidzona dyscyplina, dla drugich wręcz uzależnienie i najlepsza metoda na podniesienie endorfin, czy szczupłą sylwetkę.
Dla mnie bieganie to ODSKOCZNIA od codzienności i od stresu. To MOJA PRZESTRZEŃ, gdzie mogę poukładać wiele spraw i nabrać innego spojrzenia na wyzwania, czy problemy. Gdy potrzebuje zastrzyku motywacji, to właśnie bieganie przy dobrej muzyce działa cuda.
Ale nie zawsze tak było. Moje początki to bieganie metodą Gallowaya, czyli marszo-bieg. To również zmuszanie się do treningu i przekonywanie się, że to dla mojego dobra… Ale kilometr po kilometrze bieganie stawało się bardziej przyjemne. Zaczęłam też poznawać biegaczy, którzy inspirowali mnie, aby się nie poddawać. I tak, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu to właśnie bieganie stało się nieodłączną częścią mojego życia.
http://novaja.pl/wp-content/uploads/2018/09/Joanna_runb-640x640.jpg
http://novaja.pl/wp-content/uploads/2018/09/run-640x640.jpg
http://novaja.pl/wp-content/uploads/2018/09/rower-640x640.jpg
http://novaja.pl/wp-content/uploads/2018/10/bikes-640x480.jpg

Jazda rowerem

Gdyby ktoś 10 lat temu powiedział mi, że kupię kolarzówkę i będę na niej przygotowywać się do triatlonu, to raczej popukałabym się w głowę. Dziś marzy mi się dom na Majorce, bo są tam świetne trasy na rower, no i oczywiście marzę o nowej kolarzówce. Uważam jednak, że aby przygotwać się do triatlonu wcale nie potrzebujemy super sprzętu i można trenować na każdym, naprawdę na każdym rowerze – nawet miejskim.
Jazda rowerem jest też przyjemną i świetną alternatywą do zwiedzania ciekawych miejsc, szczególnie zamiast samochodu.
Ja mimo, że rower kocham, wciąż zaniedbuje go na rzecz biegania, ale mam nadzieję, że to się zmieni 🙂

Pływanie

Pływanie jeszcze do nie dawna było dla mnie tematem tabu. Jakoś nigdy nie miałam z tego powodu kompleksów, ale gdy w wieku 28 lat postanowiłam, że nauczę się pływać, trochę niezręcznie się czułam, gdy podczas mojej lekcji 5-latek z toru obok wskazał na mnie palcem i zapytał mamusi “Dlaczego ta Pani nie ma poduszek?“.
Nauka pływania zajęła mi pół roku. Z tym, że na basenie byłam 6 razy w tygodniu. Były łzy, było zwątpienie i była euforia, gdy sama bez deski przepłynęłam 25m kraulem. Dziś jestem idealnym przykładem na to, że nigdy nie jest za późno na naukę czegoś nowego oraz że nie musisz być super pływakiem, aby wystartować w triatlonie.
http://novaja.pl/wp-content/uploads/2018/09/plywa-640x640.jpg
http://novaja.pl/wp-content/uploads/2018/10/tri-1-640x480.jpg

Triatlon
uwielbiam tę dyscyplinę sportu bo…

Uczy organizacji Znaleźć czas na wszystkie 3 treningi to niesamowity wyczyn. Ale gdy już opanujemy planowanie do perfekcji, wówczas okazuje się, że jesteśmy bardziej efektywni i mamy czas na wszystko: na pracę, na rodzinę i na treningi.

Daje niesamowitą satysfakcję Trenowanie każdego sportu, szczególnie dla amatora, daje olbrzymią satysfakcję. Ale dla mnie triatlon ma tę szczególną moc, bo wiesz, ile zaparcia i wytrwałości kosztuje przygotowanie Cię do startu.

Jest różnorodna Trenując te trzy dyscypliny rozwijasz wszystkie partie ciała, łatwiej unikniesz kontuzji i nie ma mowy o nudzie.

Sport w Twoim życiu
dlaczego warto go uprawiać

Zobacz jak to wygląda w liczbach
012345678900123456789001234567890
kcaltyle średnio spalasz podczas godzinnego szybszego spaceru
a więc bez wyrzutów możesz delektować się kawałkiem ciasta
012345678900123456789001234567890
godzin tygodniowopowinna poświęcać na aktywność fizyczną osoba dorosła
aby zapobiec chorobom takim jak cukrzyca, choroba niedokrwienia serca czy nowotwory piersi
0123456789001234567890%
osóbw Polsce deklaruje, że w ogóle nie uprawia sportu. Większość to KOBIETY
Czy my kobiety “zawsze“ musimy być gorsze od mężczyzn?
012345678900123456789001234567890
kobietna 530 badanych osiągnęło coregasm, czyli orgazm wywołany wysiłkiem fizycznym
myślę, że nie wymaga to dodatkowego komentarza 😉